Rozwiązywanie problemów wyświetlaczem lub problemów dotyczących grafiki na monitorze firmy Dell

Rozwiązywanie problemów wyświetlaczem lub problemów dotyczących grafiki na monitorze firmy Dell


Na monitorach firmy Dell mogą występować problemy z wyświetlaczem LCD lub obrazem spowodowane zazwyczaj przez monitor, kartę graficzną lub ustawienia wideo. Poniższa procedura może pomóc w rozwiązaniu najczęściej występujących problemów. Niektóre objawy wskazujące na problem z wyświetlaczem LCD lub kartą graficzną to pusty lub czarny ekran, zanikanie koloru, rozmycie obrazu, jego zniekształcenie, rozciągnięcie, zniekształcenia geometryczne, wyciek lub zacieki, migotanie, poziome lub pionowe linie, jasne lub ciemne plamy, martwe piksele czy jasne piksele. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Aby dowiedzieć się, jak rozwiązać problem z wyświetlaczem LCD lub kartą graficzną w notebooku firmy Dell, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Rozwiązywanie problemów z wyświetlaczem lub z obrazem na ekranach LCD notebooków firmy Dell

 

Rozwiązywanie problemów

Należy koniecznie sprawdzić, czy problem jest nieodłącznie związany z monitorem, kartą graficzną lub ustawieniami wideo na komputerze. Prostą metodą identyfikacji problemu jest podłączenie komputera do sprawnego monitora lub telewizora zewnętrznego w celu upewnienia się, że kable wyświetlacza (S-Video, VGA, DVI, HDMI lub DisplayPort) są poprawnie podłączone do portów wideo komputera i monitora.

Aby dowiedzieć się więcej na temat podłączania komputera firmy Dell do monitora lub telewizora, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Jak podłączyć monitor lub telewizor do komputera PC?

Jeśli problem utrzymuje się na innym monitorze, może być to spowodowane ustawieniem karty graficznej (GPU) lub wideo, a nie przez monitor. Przejdź do kroku Weryfikacja problemu z kartą graficzną lub obrazem w trybie awaryjnym systemu Windows. W innych przypadkach przejdź do następnego kroku.

Wystąpienie jakichkolwiek uszkodzeń kabli lub ekranu LCD może spowodować problemy z wydajnością. Ekran LCD może wykazywać objawy, takie jak brak działania, przerwy w działaniu, niezgodność kolorów, miganie, wyświetlanie linii poziomych i pionowych itp. w przypadku uszkodzenia kabli lub ekranu LCD.

W przypadku zauważenia uszkodzeń fizycznych skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Dell, aby dowiedzieć się więcej o opcjach naprawy dostępnych w Twoim regionie. Jeśli nie ma żadnych uszkodzeń, przejdź do następnego kroku.

Monitory firmy Dell są wyposażone w funkcję autotestu (SFTC) i wbudowane narzędzie diagnostyczne BIST, które pomaga ustalić, czy odbiegające od normy działanie ekranu jest wynikiem problemu z ekranem LCD laptopa, czy też ustawieniami karty graficznej (GPU) i komputera.

W przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości na ekranie (np. migotania, zniekształcenia obrazu, jasności, niewyraźnego lub zamazanego obrazu, poziomych lub pionowych linii, zanikania kolorów), zawsze dobrym nawykiem jest odizolowanie monitora przez przeprowadzenie testów diagnostycznych.

Aby dowiedzieć się więcej o uruchamianiu diagnostyki monitora firmy Dell, patrz artykuł bazy wiedzy firmy Dell Jak uruchomić diagnostykę monitora firmy Dell?

Uwaga: funkcja auto-testu (SFTC) pozwala sprawdzić, czy monitor firmy Dell działa normalnie jako samodzielne urządzenie. Aby sprawdzić nieprawidłowości działania ekranu, takie jak migotanie, zniekształcenia, problemy z ostrością, zamazany lub nieostry obraz, linie poziome i pionowe, wyblakłe kolory itp.
 
Uwaga: wbudowany autotest diagnostyczny (BIST) można przeprowadzić tylko wtedy, gdy kable wideo są odłączone, a monitor firmy Dell pracuje w trybie autotestu.

Aby zresetować monitor Dell do ustawień fabrycznych, wykonaj następujące działania:

 1. Naciśnij przycisk 3 na monitorze, aby przejść do menu ekranowego (OSD).
 2. Naciśnij przycisk 1 lub przycisk 2, aby zaznaczyć opcję Inne w menu. Naciśnij przycisk 3, aby ją wybrać.
 3. Naciśnij przycisk 1 lub przycisk 2, aby zaznaczyć opcję Przywracanie ustawień fabrycznych w menu. Naciśnij przycisk 3, aby ją wybrać.
 4. Naciśnij przycisk 3, aby potwierdzić przywracanie.
Uwaga: instrukcje resetowania monitora firmy Dell mogą się nieznacznie różnić, należy zapoznać się z instrukcją obsługi w witrynie Instrukcje obsługi firmy Dell.

Tryb awaryjny systemu Windows pozwala określić, czy problem jest związany z systemem operacyjnym, ustawieniami karty graficznej, sterownikami urządzeń czy też z oprogramowaniem innych producentów. Aby dowiedzieć się więcej na temat uruchamiania komputera firmy Dell w trybie awaryjnym, skorzystaj z poniższych artykułów bazy wiedzy odpowiadających systemowi operacyjnemu zainstalowanemu na komputerze.

Jeśli problem nadal istnieje w trybie awaryjnym, przejdź do następnego kroku. W przeciwnym razie, przejdź do sekcji Przywracanie systemu Windows).

Uruchamianie systemu Windows 10 w trybie awaryjnym (oficjalny materiał działu pomocy technicznej firmy Dell) w serwisie YouTube — (1:16) tylko w języku angielskim

Firma Dell zaleca aktualizowanie sterowników urządzeń i systemu BIOS w ramach planowanego cyklu aktualizacji. Aktualizacje sterowników urządzeń i systemu BIOS zawierają usprawnienia lub zmiany, które pomogą utrzymać aktualność i zgodność oprogramowania komputera z innymi elementami (podzespołami i oprogramowaniem), a także zmiany zwiększające stabilność.

Ważne jest, aby zaktualizować następujące sterowniki urządzeń w celu uzyskania optymalnej wydajności wideo oraz rozwiązania najczęściej występujących problemów:

 • BIOS
 • Sterownik do chipsetu
 • Sterownik karty graficznej (GPU)
 • Sterownik ekranu

Aby dowiedzieć się więcej na temat pobierania i instalowania sterowników urządzeń na komputerze firmy Dell, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Aktualizacja sterowników urządzeń na komputerze firmy Dell.

Aktualizacje systemu Windows mogą na wiele sposobów poprawić działanie systemu operacyjnego Windows. Aktualizacje systemu Windows mogą rozwiązywać niektóre problemy, zapewniają ochronę przed złośliwymi atakami, a nawet mogą dodawać do systemu operacyjnego nowe funkcje.

Jak wyłączyć Aktualizacje systemu Windows w systemie Microsoft Windows 10

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start, a następnie opcję Ustawienia.
 2. W panelu Ustawienia kliknij przycisk Aktualizacja i zabezpieczenia.
 3. W panelu po lewej stronie wybierz pozycję Windows Update.
 4. W panelu po prawej stronie kliknij opcję Sprawdź aktualizacje.
 5. Uruchom ponownie komputer po zakończeniu pobierania i instalowania aktualizacji.

Ustawienia ekranu, takie jak jasność, częstotliwość odświeżania, rozdzielczość i zarządzanie zasilaniem mogą wpłynąć na wydajność monitora firmy Dell. Zmiana ustawień wyświetlania może pomóc rozwiązać różne rodzaje problemów z obrazem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zmiany jasności, częstotliwości odświeżania i rozdzielczości w komputerze firmy Dell, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Jak zmienić podstawowe ustawienia obrazu w systemie Microsoft Windows?

Jeśli stwierdzisz, że monitor dotykowy firmy Dell nie odpowiada na dotyk lub funkcja dotykowa działa z przerwami, możesz wykonać standardowe działania rozwiązywania problemów, aby pomóc w ich rozwiązaniu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązywania problemów z ekranem dotykowym, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Rozwiązywanie problemów związanych z ekranem dotykowym w komputerze firmy Dell.

Uwaga: przed rozpoczęciem rozwiązywania problemów związanych z ekranem dotykowym, upewnij się, czy posiadany monitor firmy Dell ma funkcję ekranu dotykowego.
 
Uwaga: funkcja dotykowa wymaga podłączenia kabla USB w górę sygnału między monitorem dotykowym firmy Dell i działającym portem USB komputera.

Rozwiązywanie problemów z ekranem dotykowym w systemie Windows 10 – (1:45) tylko w języku angielskim

Test obciążenia pozwala dokładnie zdiagnozować kartę graficzną (GPU) komputera i wykryć wszelkie potencjalne problemy sprzętowe. Przeprowadzenie testu obciążenia na komputerze pozwala sprawdzić, czy składniki sprzętowe pracują stabilnie, a tym samym niezawodnie.

Jak uruchomić test obciążenia?

 1. Kliknij przycisk Start i otwórz aplikację Dell SupportAssist.
 2. W programie Dell SupportAssist, kliknij opcję Hardware Checkup (Diagnostyka sprzętu).
 3. Kliknij przycisk Stress (15 mins) Obciążenie (15 min), aby rozpocząć test obciążenia.

Testy diagnostyczne programu Dell SupportAssist (Oficjalny materiał działu pomocy technicznej firmy Dell) w serwisie YouTube – (01:30) tylko w języku angielskim

Przywracanie systemu jest narzędziem systemu Windows wbudowanym w system i zaprojektowanym, aby chronić i naprawiać system operacyjny. W przypadku wystąpienia problemów z komputerem, przed przywróceniem ustawień fabrycznych należy użyć narzędzia przywracania systemu.

Wybierz system operacyjny zainstalowany na komputerze, aby znaleźć więcej informacji o tym, jak wykonać przywracanie systemu.

Jeśli testy diagnostyczne nie wykryły problemów z monitorem firmy Dell lub kartą graficzną (GPU), to prawdopodobnie problem powoduje oprogramowanie zainstalowane na komputerze. Jeśli powyższe instrukcje nie rozwiązały problemu, można spróbować przywrócić ustawienia fabryczne komputera, jako ostatniej opcji.

Dyski twarde w komputerach firmy Dell mają zarezerwowaną niewielką ilość miejsca na dysku twardym na potrzeby ponownej instalacji systemu operacyjnego. Jest to najprostsza metoda przywrócenia ustawień fabrycznych komputera. Proces przywracania ustawień fabrycznych usuwa z komputera wszystkie dane użytkownika, należy więc utworzyć kopię zapasową przed rozpoczęciem procesu

Wybierz system operacyjny zainstalowany na komputerze, aby znaleźć więcej informacji o tym, jak przywrócić ustawienia fabryczne komputera.

Ponowne uruchamianie systemu Windows 10 – (1:36) tylko w języku angielskim


Informacje ogólne

Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów portów wideo lub złącz w komputerze firmy Dell, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy firmy Dell Przewodnik po portach, złączach i przewodach w komputerze firmy Dell lub Jak podłączyć monitor do komputera?
Article ID: SLN130763

Last Date Modified: 14.05.2019 12:32


Related Articles

Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.