Przejdź do głównej zawartości
 • Szybkie i łatwe składanie zamówień
 • Wyświetlanie zamówień i śledzenie stanu wysyłki
 • Tworzenie i dostęp do listy produktów
 • Na firmowej stronie administracji możesz zarządzać witrynami, produktami i danymi kontaktowymi firmy Dell EMC.

Rozwiązywanie problemów z dyskami twardymi i SSD w komputerach firmy Dell

Podsumowanie: Ten artykuł zawiera informacje na temat rozwiązywania problemów z dyskiem twardym (HDD) lub dyskiem półprzewodnikowym (SSD) w komputerze firmy Dell.

Ten artykuł mógł zostać automatycznie przetłumaczony. Jeśli masz uwagi na temat jego jakości, przekaż je nam, korzystając z formularza u dołu tej strony.

Treść artykułu


Objawy

 • Komunikaty o błędach związane z dyskiem twardym, takie jak Hard Drive not Detected (Nie wykryto dysku twardego), No Boot Device Found (Nie znaleziono urządzenia rozruchowego), No Boot Partition Found (Nie znaleziono partycji rozruchowej), Data error Reading Drive (Błąd danych podczas odczytu dysku), Seek error - Sector not found (Błąd wyszukiwania — nie znaleziono sektora) i inne.
 • Komputer blokuje się na pustym lub czarnym ekranie z migającym kursorem.
 • Komputer nie uruchamia systemu operacyjnego.
 • Komunikaty o błędach związane z systemem operacyjnym podczas uruchamiania, takie jak Missing Operating System (Brak systemu operacyjnego).
 • Klikanie, zgrzytanie lub świszczenie z dysku twardego.

Jeśli pojawia się komunikat o błędzie związanym z macierzami RAID, zapoznaj się z artykułem: Konfigurowanie macierzy RAID opartej na technologii Intel na komputerze firmy Dell lub Rozwiązywanie problemów z macierzą dyskową RAID w komputerze firmy Dell.

Jeśli pojawia się błąd STOP, zwany również niebieskim ekranem, zapoznaj się z artykułem: Rozwiązywanie problemów z niebieskim ekranem lub kodem błędu STOP w komputerze Dell.

W przypadku problemów z zewnętrznym dyskiem USB zapoznaj się z artykułem: Rozwiązywanie problemów z dyskiem USB w komputerze firmy Dell.

Jak naprawić błędy dysku twardego

Czas trwania: 02:38
Gdy to możliwe, ustawienia języka podpisów (napisów) można wybrać przy użyciu ikony Ustawienia lub CC w tym odtwarzaczu wideo.

Przyczyna

Ważne jest, aby określić, czy dysk twardy w komputerze uległ awarii. Wadliwe lub uszkodzone sektory na dysku twardym mogą powodować problemy z wydajnością i uruchamianiem systemu operacyjnego.

Rozwiązanie

 1. Wyłącz komputer. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund.
 2. Odłącz zasilacz prądu zmiennego lub kabel zasilania od komputera i wyjmij baterię (dla notebooków firmy Dell z wymienną baterią).
  UWAGA: w przypadku notebooków firmy Dell z baterią niewymienną zapoznaj się z artykułem: Resetowanie zegara czasu rzeczywistego (RTC). W przypadku notebooków z wymienną baterią zapoznaj się z podręcznikiem użytkownika posiadanego modelu, aby uzyskać instrukcje dotyczące bezpiecznej wymiany baterii.
   
  UWAGA: w przypadku notebooków Dell Latitude spróbuj naprawić notebook za pomocą metody wymuszonej diagnostyki ePSA z poziomu procedury testowej POST lub awarii rozruchu. Zapoznaj się z artykułem: Wymuszanie ePSA w celu odzyskania sprawności komputera Dell Latitude po niepowodzeniu testu POST lub rozruchu.
 3. Odłącz wszystkie urządzenia, takie jak dyski USB, drukarki, kamery internetowe i karty pamięci (SD/xD), z wyjątkiem klawiatury i myszy.
 4. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 15-20 sekund, aby usunąć pozostałe ładunki elektryczne.
 5. Podłącz kabel zasilania (w przypadku komputerów stacjonarnych Dell), zasilacz sieciowy i baterię (w przypadku notebooków firmy Dell).
 6. Włącz komputer.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź do następnego kroku.

Aby sprawdzić, czy w komputerze firmy Dell nie występuje problem sprzętowy, zaleca się najpierw uruchomić diagnostykę sprzętu. Firma Dell oferuje wbudowane narzędzia diagnostyczne oraz ich wersje online.

Jeśli komputer nie może uruchomić systemu Windows, uruchom test diagnostyki przedrozruchowej na komputerze firmy Dell:

 1. Włącz komputer i naciśnij kilkakrotnie klawisz F12, aż pojawi się menu One Time Boot.
 2. Wybierz opcję Diagnostics i naciśnij klawisz Enter.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przeprowadzić test diagnostyki przedrozruchowej.
 4. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, oznacza to, że dysk twardy działa prawidłowo. Problem jest prawdopodobnie związany z systemem operacyjnym lub oprogramowaniem zainstalowanym na komputerze.
 5. Jeśli test się nie powiedzie, zapisz kod Service Tag, kod błędu i kod weryfikacji. Wyszukaj kod błędu testu diagnostyki przedrozruchowej i skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Dell w celu uzyskania informacji o opcjach naprawy w Twoim regionie.

Jeśli komputer może uruchomić system Windows i uzyskać dostęp do Internetu, uruchom narzędzie Dell Online Diagnostics:

 1. Przejdź do witryny dell.com/support.
 2. Znajdź model swojego komputera firmy Dell.
  1. Kliknij przycisk Pobierz i zainstaluj aplikację SupportAssist, aby automatycznie wykryć komputer firmy Dell. Wykonuj instrukcje wyświetlane na ekranie, aby zainstalować aplikację Dell SupportAssist.
  2. Wpisz kod Service Tag lub kod obsługi ekspresowej komputera Dell i kliknij opcję Wyszukaj.
  3. Można także kliknąć przycisk Przeglądaj wszystkie produkty, aby ręcznie wybrać komputer firmy Dell z katalogu.
 3. Przejdź do karty Diagnostyka.
 4. Kliknij przycisk Uruchom Szybki test.
  UWAGA: jeśli w komputerze Dell nie zainstalowano oprogramowania SupportAssist, pojawi się monit z prośbą o pobranie i zainstalowanie aplikacji SupportAssist.
 5. W przypadku pomyślnego wyniku testu przejdź do następnego kroku.
 6. Jeśli test zakończył się niepowodzeniem, skontaktuj się z Działem pomocy technicznej firmy Dell w celu uzyskania opcji naprawy w Twoim regionie.

Czasami urządzenia zewnętrzne mogą powodować problemy z uruchomieniem systemu operacyjnego, niebieski ekran lub błędy STOP. Odłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski zewnętrzne, stacje dokujące i inny sprzęt podłączony do komputera, a następnie uruchom ponownie komputer.

Jeśli problem nie występuje po ponownym uruchomieniu komputera, przyczyną problemu może być urządzenie zewnętrzne. Aby uzyskać dodatkową pomoc techniczną, należy skontaktować się z producentem urządzenia.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź do następnego kroku.

Firma Dell Technologies zaleca aktualizowanie sterowników urządzeń i systemu BIOS w ramach planowanego cyklu aktualizacji. Aktualizacje sterowników urządzeń i systemu BIOS mogą zawierać usprawnienia lub zmiany, które zapewnią aktualność oprogramowania systemowego. Zapewniają również zgodność z innymi modułami systemowymi (sprzętem i oprogramowaniem) i zwiększają stabilność.

Zapoznaj się z artykułem: Pobieranie i instalowanie najnowszych aktualizacji systemu BIOS na komputerze firmy Dell.

Zapoznaj się z artykułem: Pobieranie i instalowanie sterowników firmy Dell.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź do następnego kroku.

Programy System File Checker i Deployment Image Servicing and Management (DISM.exe) to narzędzia wiersza poleceń służące do skanowania systemu Windows i naprawiania brakujących lub uszkodzonych plików systemowych.

 1. Ponownie uruchom komputer i uruchom system Windows. Jeśli komputer nie może uruchomić systemu Windows, uruchom komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci.
 2. Kliknij przycisk Start i wyszukaj Command Prompt lub cmd.
 3. Kliknij prawym przyciskiem Wiersz polecenia, a następnie wybierz opcję Uruchom jako administrator.
 4. W wierszu polecenia wpisz sfc /scannow i naciśnij klawisz Enter.
 5. Narzędzie System File Checker przeskanuje i zweryfikuje pliki systemu operacyjnego. Nie zamykaj okna wiersza polecenia, dopóki weryfikacja nie zakończy się w 100%.
 6. Uruchom komputer ponownie i sprawdź, czy problem został rozwiązany.
 7. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, powtórz kroki 1 i 2.
 8. W wierszu polecenia wpisz DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth i naciśnij klawisz Enter.
  UWAGA: Narzędzie DISM wymaga aktywnego połączenia z Internetem. Podłącz kabel Ethernet (RJ45) bezpośrednio z routera do komputera. Tryb awaryjny z obsługą sieci nie obsługuje połączenia bezprzewodowego z Internetem (Wi-Fi).
 9. Narzędzie Deployment Image Servicing and Management (DISM) połączy się przez Internet z usługą Windows Update w celu pobrania i zastąpienia brakujących lub uszkodzonych plików systemowych Windows (jeśli takie istnieją).
 10. Po zakończonym procesie naprawy uruchom komputer ponownie.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź do następnego kroku.

Przywracanie systemu to funkcja systemu operacyjnego Microsoft Windows, która może pomóc w rozwiązaniu pewnych typów awarii i innych problemów z komputerem. Przywracanie systemu przywraca stan komputera (w tym pliki komputera, zainstalowane aplikacje, rejestr Windows i ustawienia komputera) do poprzedniego punktu w czasie.

Dowiedz się, Jak odzyskać komputer za pomocą funkcji Przywracania systemu w systemie Microsoft Windows.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź do następnego kroku.

Jeśli komputer firmy Dell nadal się blokuje, a powyższe czynności nie rozwiązały problemu, należy rozważyć ponowną instalację systemu operacyjnego. Przeczytaj artykuł Przywracanie do ustawień fabrycznych lub ponowne instalowanie systemu Microsoft Windows w komputerze Dell.

Jeśli problem nie został rozwiązany, zapoznaj się z sekcją informacji dodatkowych poniżej.

Uwaga: czy masz notebooka firmy Dell? Jeśli system Windows się nie uruchamia, prześlij notebooka w celu przeprowadzenia naprawy gwarancyjnej, a my zidentyfikujemy i rozwiążemy problem. Niniejsza usługa jest obecnie dostępna w Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Dodatkowe informacje

Polecane artykuły

Poniżej przedstawiono niektóre polecane artykuły dotyczące tego tematu, które mogą Cię zainteresować.


Brak wsparcia gwarancyjnego Minął okres gwarancji? Żaden problem. Odwiedź witrynę Dell.com/support i wpisz kod Dell Service Tag, a następnie zapoznaj się z naszymi ofertami.

Uwaga: oferty są dostępne tylko dla komputerów osobistych na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej BrytaniiFrancji, Niemiec i Chin. Nie dotyczy serwerów i pamięci masowych.

Właściwości artykułu


Produkt, którego dotyczy problem

Alienware, Inspiron, Legacy Desktop Models, OptiPlex, Vostro, XPS, G Series, G Series, Alienware, Inspiron, Latitude, Vostro, XPS, Legacy Laptop Models, Fixed Workstations, Mobile Workstations

Data ostatniej publikacji

01 kwi 2024

Wersja

22

Typ artykułu

Solution