Ana içeriğe atla
  • Hızla ve kolayca sipariş verin
  • Siparişleri görüntüleyin ve kargonuzun durumunu izleyin
  • Ürünlerinizin listesini oluşturun ve listeye erişin
  • Manage your Dell EMC sites, products, and product-level contacts using Company Administration.

Ubuntu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Summary: Kurulum, çift önyükleme, yapılandırma, yedekleme, sorun giderme ve daha fazlası gibi sorulara yanıt almak için bilgilere bakın. Yanıtlar Dell Bilgisayarlarla birlikte gelen donanım ve en son Ubuntu LTS dağıtımına ilişkindir. ...

Bu makale otomatik olarak çevrilmiş olabilir. Çeviri ile ilgili herhangi bir geri bildiriminiz varsa lütfen bu sayfanın altındaki formu kullanarak bize bildirin.

Article Content


Symptoms

Cause

NOT: Bu içerik bağlantıları sizi aşağıdaki ilgili bölüme yönlendirecektir. Seçilen bir bölümü açmak ve içeriğini okumak için bölüme tıklayın.

Dell ve Canonical mühendisleri Ubuntu sisteminde Dell donanımını müşterilerin güvenebilecekleri bir seviyeye çıkarmak için her gün birlikte çalışıyor.

NOT:

Dell, Bilgisayarlarıyla birlikte gelen donanımlara tam destek sağlarken (Garanti süreniz boyunca.) - Ubuntu işletim sistemi için Dell'in sağlayabileceği yazılım desteği sınırlıdır.

Aşağıda verilen yanıtlar Dell bilgisayarlarına özeldir. Verilen yanıtlar sorununuzu çözmede size tam anlamıyla yardımcı olmazsa Yazılım desteği için sizi Canonical ve Ubuntu Forumlarına yönlendirebiliriz. (Sayfa sonundaki bağlantılara göz atın.)

Canonical, Ubuntu İşletim Sisteminin çeşitli dağıtımlarını oluşturan ve sunan şirkettir.

Dell, Windows dışındaki işletim sistemlerinde "Super" tuşunun etkin olduğu OEM Ubuntu bilgisayarlar sağlayamaz. 


Başa Dön


 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

 

Yükleme

 

Dell'in fabrikadan Ubuntu yüklü olarak gelen birkaç bilgisayarı vardır.

Ancak herhangi bir noktada işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekebilir ve kurtarma görüntünüzü kullanarak kurtarma işlemi gerçekleştiremiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki makale, yükleme sürecinde size adım adım rehberlik sağlayacaktır:

NOT: USB 2.0 ve daha eski çıkarılabilir ortam aygıtlarının yeni Intel SkyLake İşlemcilerinin kullanıldığı bilgisayarlarda desteklenmediğini unutmayın. USB 2.0 Hub, bu CPU'ların yonga setleri tarafından artık desteklenmiyor.

Evet, donanımın kapasitesi yeterliyse aynı kişisel bilgisayara birden fazla işletim sistemi yükleyebilirsiniz. Aşağıda verilen makale, yükleme sürecinde size rehberlik sağlayacaktır:

Özel bölümler oluşturma özelliği Ubuntu işletim sistemi yükleyicisine entegre edilmiştir. (CD, DVD veya USB) Aşağıdaki makale, gereken adımlarda size rehberlik edecektir:

Aşağıdaki makalede, Ubuntu'da kullanılabilen bölüm tipleri ve bunların ne için kullanıldıkları hakkında bilgi sağlanmaktadır:

Evet, Linux ve Ubuntu'ya özgü birkaç terim, kısaltma ve kural mevcuttur. Aşağıdaki makalede en önemlilerinden birkaçı açıklanmıştır:

 

Yapılandırma

 

NOTLAR: Bilgisayarınıza Ubuntu işletim sistemini yükledikten sonra genellikle herhangi bir sürücü yüklemenizin gerekmez. Ubuntu kurulumu ISO dosyası, halihazırda içerdiği işletim sistemi sürümüne yönelik tüm sürücülere sahiptir. Bunlar kurulum sırasında gerektikçe yüklenir. (Bu yüzden, kurulumu gerçekleştirmeden önce bilgisayarınızın belirli bir Ubuntu sürümüyle uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi isteriz.) Ubuntu kullanırken genellikle yalnızca yeni bir aygıt yükleyeceğiniz zaman ek sürücüler aramanız gerekir. Ayrıca Software Center üzerinden güncelleştirmeleri çalıştıracağınızda da bunu yapmanız gerekebilir.
 

Tüm Linux tabanlı dağıtımlarda olduğu gibi, Terminal'in ve çeşitli komutlarının iyi derecede bilinmesi yararlı olacaktır. Ancak Ubuntu, Terminal'in Windows işletim sistemlerindeki Komut İstemi'yle aynı derecede önemli olmasını sağlayan bir kullanıcı arayüzü ve yeterli sayıda uygulama ile sunulmaktadır. Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makalelere göz atın:

Ubuntu'da donanımınıza bağlı olarak kullanabileceğiniz kablolu ve kablosuz birkaç ağ seçeneği mevcuttur. Daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleler arasından uygun olanını okuyun:

Video, Ubuntu'da büyük oranda desteklenmektedir. Ancak işletim sistemi için sınırlı destek sunan ya da hiç destek sunmayan üreticiler mevcuttur. Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makaleleri inceleyin:

Evet, birkaç program kullanarak e-posta mesajlarınıza erişebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makaleye göz atın:

Evet, CD-ROM, DVD ve USB'de yer alan tüm ortamlara erişebilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki makalelere göz atın:

Evet, donanımınız destekliyorsa kullanabilirsiniz. Microsoft, Skype'ın Linux sürümünü sunmaktadır ve bu sürüm Ubuntu işletim sistemine sahip aygıtınıza indirilebilir. Aşağıdaki makaleden daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 

Çevre birimleri

 

Windows bilgisayarlara bağlanan neredeyse her çevre birimi Ubuntu bilgisayarlara da bağlanacaktır. Fiziksel bağlantılar aynıdır ve çoğu aygıt, Windows Tak ve Çalıştır özelliğinde olduğu gibi kutudan çıkarıldığı anda çalışacaktır. Ancak bazılarının tam anlamıyla çalışabilmesi için ek sürücü ve uygulamaların yüklenmesi gerekir. Ubuntu'da bu aygıtlar için açık kaynaklı depolar ve tescilli yazılımlar mevcuttur. Aşağıdaki örnekleri inceleyin:

 

Yedekleme

 

Evet, Ubuntu'ya Windows yedeklemesiyle aynı şekilde çalışan programlar entegre edilmiştir. Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makaleleri inceleyin:

Bilgisayarınız, Dell fabrikasından Ubuntu yüklü halde geldiyse içerisinde bilgisayarın bir parçası olarak kurtarma görüntüsü mevcuttur. Ancak görüntü hasar gördüyse ya da geçmişte işletim sistemini yeniden yüklediyseniz aşağıdaki makaleleri incelemeniz iyi olacaktır:

 

Sorun Giderme

 

Bilgisayar Ubuntu yüklenmiş olarak gönderildiyse ePSA tanılamaları da kurulu olacaktır. Bunlar diğer Dell kişisel bilgisayarlardaki pil, bellek veya sabit sürücü gibi donanımlara yönelik tanılamalar gibi çalışır. Geçmişte işletim sistemini yeniden yüklediyseniz tanılamanın hala çalışacağından emin olmak için aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz. Ayrıca ePSA tanılamalarının yararları hakkında ayrıntılı bir makale de bulunmaktadır:

Aşağıdaki rehberler, ağ sorunlarını gidermek için hem Terminal'i hem de kullanıcı arayüzünü kullanma konusunda size yol gösterecektir. İsterseniz Ubuntu işletim sisteminde karşılaşabileceğiniz tüm bağlantı sorunları için sorun giderme adımlarını da izleyebilirsiniz.


Başa Dön


 

Ek Bilgiler:

 

NOTLAR:
Canonical, aşağıdaki yöntemlerle yazılım desteği sağlar:
Dell, Teknik Destek sağlar:


Başa Dön


Resolution


Garanti Dışı destek Garanti süreniz mi doldu? Hiç sorun değil. Dell.com/support web sitesine gidip Dell Servis Etiketinizi girerek tekliflerimizi inceleyin.

NOT: Teklifler yalnızca ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Çin'deki kişisel bilgisayar müşterileri için geçerlidir. Sunucu ve Depolama geçerli değildir.

Article Properties


Last Published Date

25 Eki 2023

Version

11

Article Type

Solution