Knowledge Base

Dell Inspiron 15 (7560) Kullanım ve Sorun Giderme Kılavuzu


Inspiron 15 7560

Hızlı Bağlantılar

Dell Bilgisayarınızı Kullanmaya Başlama Inspiron 7560 Kurulumu, Teknik Özellikleri ve Servis Kılavuzu Servis Etiketinizi ve Hızlı Servis Kodunuzu Bulma Inspiron 7560 Sürücüler ve İndirmeler Garanti ve Destek Hizmetleri

Şu öğelerle ilgili sorunlar içindir: kablolu ve kablosuz ağ bağlantısı, Windows, fare, dokunmatik yüzey, klavye, LCD, web kamerası ve sürücü indirme. Aşağıdaki genişleyen bölüme bakın.


Teknik özellikler için Inspiron 7560 Çevrimiçi Kılavuz Sayfası'na gidin ve Inspiron 15 7000 Kurulum ve Teknik Özellikleri öğesine tıklayın (Teknik Özellikler bölümüne başvurun).


Bağlantı noktası konumları için Inspiron 7560 Çevrimiçi Kılavuz Sayfası'na gidin ve Inspiron 15 7000 Kurulum ve Teknik Özellikleri öğesine tıklayın (Görünümler bölümüne başvurun).


Servis Etiketinizin veya Hızlı Servis Kodunuzun konumunu belirlemek için Servis Etiketimi nerede bulabilirim? (İngilizce) sayfasına gidin.

Kablolu ve Kablosuz ağ aygıtları hakkında bilgi ve sorun giderme için lütfen Dell Networking and Wireless Support Center'ı (Dell Ağ Bağlantıları ve Kablosuz Destek Merkezi) ziyaret edin.
 


Kablosuz anteni açıp kapatmak için Fn tuşunu basılı tutarak PrtScr tuşuna basın (bu tuş kombinasyonunu tekrarlamak kablosuz anteni açıp kapatır).

Dell Bilgisayarda kablosuz antenin açılıp kapatılması hakkında daha fazla bilgi için How to Turn the Wireless Antenna On and Off on a Dell Computer (Dell Bilgisayarda Kablosuz Anteni Açma ve Kapatma) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine bakın.

 • SupportAssist uygulamasıyla otomatik bilgisayar güncellemeleri sağlanır ve sizin için çözülecek sorunlar algılanır. Dell Bilgisayar veya Tabletinizin bakımını zahmetsiz hale getirmemize izin verin. SupportAssist ile ilgili daha fazla bilgi için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına gidin.
   
 • Çevrimiçi donanım tanılamalarını çalıştırmak için donanımınızın doğru çalıştığından emin olun; bunun için Dell PC Tanılamasının Kullanımı başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun. Bu makalede, Dell bilgisayar veya tabletiniz için kullanılabilir donanım tanılamalarına ve çeşitli testlere nasıl erişilebileceği açıklanmaktadır.  
  Not: Tanılamalar, problemi otomatik olarak çözer veya sizi problemi çözmeniz için adım adım yönlendirir. Tanılama arızalı bir parçayı tespit ettiğinde arızalı parçaya bağlı olarak, garanti kapsamında ücretsiz yedek parça sürecini derhal başlatırız.
   
 • Bilgisayar İnternete bağlanamıyorsa bilgisayarınızda bulunan yerleşik tanılamayı (ePSA) çalıştırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Donanım Sorunlarını ePSA veya PSA Tanılamalarını Kullanarak Çözme ve Hata Kodları Kılavuzu başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Bu bölüm, bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Windows işletim sistemiyle ilgili bilgileri kapsar. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sekmeleri seçin.


Microsoft Windows kullanımıyla ilgili yardım almak için Dell Windows Destek Merkezi'ne (İngilizce) başvurun. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz işletim sistemini seçmeniz gerekir.


Bilgisayarın yanıt vermeyi bırakması durumunda veya yavaş performans sorunlarını çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Bilgisayarın kapandığından emin olmak için Güç düğmesine en az 15 saniye boyunca basın.
 2. Klavye, fare ve harici monitör dahil tüm harici çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Flash sürücüler, USB aygıtları, yazıcılar ve kartlar gibi harici depolama aygıtları da çevre birimlerine dahildir.
 3. Bilgisayarın doğru şekilde açılıp önyükleme yaptığını kontrol etmek için Güç düğmesine basın. Bilgisayar doğru şekilde açılmıyorsa Bilgisayar Açılmıyor veya Dell Logosu Ekranında Takılıyor başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 4. Bilgisayar doğru şekilde önyükleme yaptığında SupportAssist'i indirin ve yükleyin. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın.
 5. Bilgisayarınızda sistem bakımı gerçekleştirin, daha fazla bilgi için Optimization and Maintenance of Microsoft Windows (Microsoft Windows'un Optimizasyonu ve Bakımı) veya Troubleshooting Slow Performance Issues (Yavaş Performans Sorunlarını Giderme) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 6. Çevre birimlerini teker teker bağlamaya başlayın ve bilgisayarın yanıt vermeye devam edip etmediğini kontrol edin.


Bu bağlantı, sizi Microsoft Windows Locks Up or an Error Occurs (Microsoft Windows Kilitleniyor veya Hata Oluşuyor) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine götürür.


Mevcut sürücüler ile ilgili bilgi için Inspiron 7560 Sürücüleri Sayfası'na (İngilizce) gidin.

Bu makalede Dell bilgisayar sürücülerini indirme ile ilgili bilgiler yer almaktadır; Sürücü İndirme ve Yükleme.

Bu bölüm, bilgisayarınızda yüklü olan donanımlarla ilgili bilgileri kapsar. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sekmeleri seçin.


Fare, klavye veya dokunmatik yüzey sorunlarını gidermekle ilgili bilgi edinmek için aşağıdaki Dell Knowledge Base makalelerine başvurun.


Dokunmatik yüzeyi açma ve kapatma ile ilgili bilgi için Dell Dizüstü Bilgisayarlarda Dokunmatik Yüzeyi Devre Dışı Bırakma veya Etkinleştirme (İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine göz atın.


Dizüstü bilgisayar LCD Ekranıyla ilgili sorunları gidermek için Siyah, Boş veya Görülmesi Zor Bir Dizüstü Bilgisayar LCD Ekranı ile İlgili Sorunları Giderme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


USB bağlantı noktası sorunlarını gidermekle ilgili yardım almak için USB bağlantı noktası sorunlarını çözme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Sabit Sürücü sorunları ve çözümleri hakkında bilgi almak için Sabit Sürücü Sorunlarınızı Anlama ve Giderme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Bilgisayarın hiç başlamadığı veya açıldığı (ışıklar yanıyor ve fanlar dönüyor) ancak herhangi bir görüntünün olmadığı bir durumla karşılaşırsanız Tablo 1'de listelenen arızaları tespit etmek amacıyla sarı/beyaz yanıp sönme modelinin olup olmadığını kontrol etmek için Pil LED ışığına bakın.

Not:

Yanıp sönme modelleri, Sarı yanıp sönme grubu ve Beyaz yanıp sönme grubuyla temsil edilen, 2 set sayıdan oluşur.

İlk Grup: LED, 1 ila 9 kez Sarı renkte yanıp söndükten sonra, 1,5 saniye boyunca sönerek kısa bir ara verir.

İkinci Grup: LED, 1 ila 9 kez Beyaz renkte yanıp söndükten sonra, sonraki döngü başlamadan önce 3 saniye boyunca sönerek uzun bir ara verir.

Örnek: Bellek Algılanamadı Hatası için (2,3). Pil LED'i 2 kez Sarı renkte yanıp söner ve ardından ara verir, daha sonra 3 kez Beyaz renkte yanıp söner. Pil LED'i sonraki döngü kendini tekrar etmeden önce 3 saniyelik bir ara verir.

 

Yanıp Sönme Modeli

Bileşen Açıklama
Sarı Beyaz
2
1
CPU CPU arızası
2
2
BIOS ROM arızası Sistem kartı arızası (BIOS'ta bozukluk veya ROM hatasını kapsar)
2
3
Bellek Bellek/RAM algılanmadı
2
4
Bellek Bellek / RAM arızası
2
5
Bellek Takılan bellek geçersiz
2
6
Yonga Kümesi Sistem kartı/Yonga seti hatası
2
7
LCD LCD arızası
3
1
RTC güç arızası CMOS pil arızası
3
2
PCI/Video PCI veya Ekran kartı/yonga arızası
3
3
BIOS kurtarma 1 Kurtarma görüntüsü bulunamadı
3
4
BIOS kurtarma 2 Kurtarma görüntüsü bulundu ancak geçersiz
Tablo 1: Tekrar Eden Pil LED'i Kodları

Bilgisayarınızla ilgili daha fazla yardım için lütfen Teknik Destek ile iletişime geçin.

Pil LED'i bir Sarı/Beyaz modelle yanıp sönmediğinde aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarın kapandığından emin olmak için güç düğmesine en az 15 saniye boyunca basın.
 2. Klavye, fare ve harici monitör dahil tüm harici çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Flash sürücüler, USB aygıtları, yazıcılar ve kartlar gibi harici depolama aygıtları da çevre birimlerine dahildir.
 3. A/C adaptörünü bilgisayardan çıkarın ve adaptörü elektrik çıkışından sökün.
 4. Güç kablosundaki bağlantıların ve A/C adaptörünün birlikte iyice sıkıştırıldığından emin olun.
 5. A/C adaptörünü bilgisayara ve çalışan bir elektrik çıkışına takın (akım koruyucusuna veya anahtarlı uzatma kablosuna takmayın).
 6. Bilgisayarın doğru şekilde açılıp önyükleme yaptığını kontrol etmek için Güç düğmesine basın. Bilgisayar doğru şekilde açılmıyorsa Bilgisayar Açılmıyor veya Dell Logosu Ekranında Takılıyor başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 7. Aygıtları tek tek takarak her defasında bilgisayarın açılıp açılmayacağını test edin.


Bazen Sistem Kurulumu (BIOS) ayarlarında yapılan değişiklikler bilgisayarın Windows'a önyükleme yapmasını engeller. BIOS'u varsayılan ayarlarına döndürmek bilgisayarın doğru şekilde önyükleme yapmasını sağlayabilir.
 

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. POST sırasında Dell logosunu gördüğünüzde, kurulum ekranına girmek için F2 tuşuna basın.
 3. Sistem Kurulumu ekranında Ayarları Geri Yükle öğesine tıklayın.
 4. BIOS Defaults (BIOS Varsayılanları) öğesinin seçili olduğundan emin olun ve OK (Tamam) öğesine tıklayın.
 5. Çıkış öğesine tıklayın.
 6. Sorulduğunda çıkış yapılmasını onaylayın.

Bu bölüm, bilgisayarınızda yüklü olan yazılımla ilgili bilgileri kapsar. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sekmeleri seçin.


Dell Windows Yedekleme Ortamı ve Kurtarma Seçenekleri (İngilizce) sayfasında, Windows İşletim Sisteminizi yedekleme ve ayrıca, Windows doğru bir şekilde başladığında ve başlamadığında kurtarma seçenekleriyle ilgili bilgiler sağlanır.


Dell İndirme Merkezi satın aldığınız ve bilgisayarınızda zaten yüklü olan (bilgisayarlar ve tabletler için Dell Backup Solutions ve Dell SupportAssist gibi) yazılımlar hakkında bilgi sağlar.


Bilgisayarınızı satın aldığınız sırada satılan bazı yazılımlar, bilgisayar size ulaştığında indirilmelidir. Bu programları, Dell Digital Delivery kullanarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantılara başvurun:


Ücretsiz bir PDF okuyucu (Acrobat Reader DC) Adobe'den ücretsiz olarak indirilebilir. Hızlı Başlangıç Kılavuzları veya Kullanım Kılavuzları gibi PDF dosyalarını görüntülemek için bu programa ihtiyacınız vardır. Harici Bağlantı


Bu makale, Microsoft Office programlarına yardım amaçlıdır; Dell Bilgisayarınızda bulunan çeşitli Microsoft Office programlarına yönelik bir Kılavuz.


 • Skype yazılımı Skype web sitesinden indirilebilir. Bu web sitesinde Skype programını nasıl kullanacağınıza dair yönlendirici videolar da vardır.

 • Skype'ı bilgisayarınızdan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Skype'ı kapatın ve arka planda çalışmadığından emin olun.
  2. Arama çubuğuna appwiz.cpl yazın
  3. Programlar ve Özellikler penceresini açmak için appwiz.cpl (Kontrol paneli öğesi) öğesine dokunun veya tıklayın.
  4. Listede Skype'a dokunup basılı tutun veya sağ tıklayın; ardından Sil veya Kaldır seçeneğini seçin.
  5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve uygulamanın kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol edin.


Dell Security and Virus (Dell Güvenlik ve Antivirüs) Destek Sayfasına erişmek için şu bağlantıya tıklayın:


Bilgisayarınızda önceden yüklenmiş bir Antivirüs programı bulunur. Daha fazla bilgi için Dell Bilgisayarla birlikte gelen Üçüncü Taraf Antivirüs programları ile ilgili Yararlı Bilgiler (İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Virüsler, Casus yazılımlar ve Zararlı yazılımlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:
Article ID: SLN303048

Last Date Modified: 06/12/2017 10:49 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.