Knowledge Base

Windows 10’da Ekran Sürücüleri normalde gerekli değildir.
Bu makalede "Windows 10'da Ekran Sürücüleri" ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Ekran Sürücüleri.

Windows'un önceki sürümlerinde, seçme Dell ekranlarında monitör için grafik adaptörü (Ekran Kartı) sürücüsüne ek olarak özel bir sürücü de vardı.

Çoğu durumda düşük çözünürlük sorunları ekran sürücüsünün değil, grafik kartı sürücüsü sorunlarının sonucudur. Dell'in, sisteminiz için listelenen Windows 10 için bir grafik kartı sürücüsü yoksa grafik kartı satıcısı (NVidia, Intel, AMD, vs.) Windows 10 için bir sürücü sağlamamıştır veya Dell, sistem/grafik kartıyla ilgili bir uyumsuzluk tespit etmiştir ve bu uyumsuzluk nedeniyle Windows 10 desteği sağlamamıştır.

Bu sürücüler, ekran özelliklerinin/ayarının genişlemesine olanak tanır.

Windows 7 ve Windows 8’de masaüstüne sağ tıkladığınızda ve ekran çözünürlüğünü seçtiğinizde monitör modeli adlarını vurgulayan aşağıdaki iletişim kutusunu görürsünüz. Windows 10’da ise masaüstüne sağ tıkladığınızda Windows 7 ve Windows 8'de olduğu gibi buna erişemezsiniz. (Bkz. Şekil 1.)

Görüntü Özellikleri
Şekil 1 - Görüntü Özellikleri

Görüntü Özellikleri sayfasına erişmek için aşağıdaki yeni adımları izlemelisiniz.

 1. Başlangıç düğmesine ve ardından Denetim Masası’na Tıklayın/Dokunun
 2. Görünüm ve Kişiselleştirme'nin altından Ekran Çözünürlüğünü Ayarla öğesine tıklayın/dokunun.
 3. Monitör modeli adı “Ekran” öğesinin altında listelenir

Windows 7, 8 ve 10’da, ekran/monitör sürücülerini yükleyemediğiniz sürece monitör sekmesiyle aygıt yöneticisi altında yalnızca “Genel PnP Monitör” referansını görürsünüz

Windows 10’da Ekran Sürücüsü gerekli değildir.

Normalde tam işlevsellik için özel bir sürücü gerektiren grafik kartı sürücüsünden farklı olarak çoğu durumda ayrı bir Ekran Sürücüsü gerekli değildir.

Dell’in tak ve kullan monitörlerinde sisteme bağlı ekran için özel bir Windows 10 sürücüsüne ihtiyaç duyulmaz. Windows 10 işletim sistemi, monitörün Genişletilmiş ekran tanımlama verilerini (EDID) otomatik olarak okur. Monitörünüzün kalibrasyon yazılımı veya diğer bir yazılım, özel bir monitör INF dosyasını gerektirirse monitörün Windows 8/8.1 sürücüsünü Windows 10’a yükleyebilirsiniz.

Windows 10 Aygıt Yöneticisi, monitörü "Genel PNP Monitör” olarak görüntüleyerek monitörün bağlandığını gösteriyor mu? (Evet/Hayır)
Bilgisayar ve monitör, monitörün yerel/ana çözünürlüğüne izin veriyor mu? (Evet/Hayır)
Dokunmatik bir monitörse dokunma fonksiyonu çalışıyor mu? (Evet/Hayır)

Yukarıdaki soruların yanıtı “evet” ise bilgisayar, monitörün EDID'ini doğru okumuştur ve normal çalışma için özel bir Windows 10 sürücüsü gerekmez.

Aşağıdaki ekranlarda Dell Destek Web Sitesi’nde bulunan Windows 10’a yönelik WHQL sertifikalı ekran sürücüleri vardır. Browse for a Product (Ürün Ara) kutusunda, View Products (Ürünleri Görüntüle) öğesine tıklayın, Monitors and Projectors (Monitörler ve Projektörler) öğesini, Monitors (Monitörler) öğesini ve ardından monitör modelinizi seçin. Ekranınız için tüm sürücüler Drivers and downloads (Sürücüler ve indirmeler) bölümünde olacaktır:

 • U2414H
 • U2415
 • U2515H
 • U2715H
 • U3415W
 • UZ2315H
 • UP2715K
 • P2314T (Dokunmatik Ekran)
 • P2415Q
 • P2715Q
 • P2416D
 • S2240T (Dokunmatik Ekran)
 • S2415H
 • S2715H
NOT: S2340T monitörünün çalışması için DisplayLink sürücüleri gerekir. Yonga seti sürücüsü yüklendikten ve sistem yeniden başlatıldıktan sonra DisplayLink sürücüsünü buradan indirin ve yükleyin: http://www.displaylink.com/downloads/downloads.php Yüklendikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Article ID: SLN298567

Last Date Modified: 11/07/2018 12:46 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.