Přeskočit na hlavní obsah
 • Vkládejte objednávky snadno a rychle
 • Zobrazit objednávky a sledovat stav expedice
 • Vytvořte a přistupujte k seznamu svých produktů
 • Spravujte své profily, produkty a kontakty na úrovni produktů na stránkách Dell EMC pomocí správy společnosti.

Co je systémová paměť (RAM)

Shrnutí: Získejte informace o systémové paměti nebo paměti RAM (Random Access Memory). Prohlédněte si naši obrazovou příručku a přečtěte vysvětlení různých typů systémové paměti.

Tento článek byl zřejmě přeložen automaticky. Máte-li připomínky k jeho kvalitě, informujte nás pomocí formuláře ve spodní části stránky.

Obsah článku


Příznaky

Paměť s náhodným přístupem (Random Access Memory, RAM) je paměť počítače, do které se ukládají informace, které program potřebuje, když je spuštěný. Paměť s náhodným přístupem představuje úložiště dat, které umožňuje přístup k uloženým datům v libovolném pořadí, a to náhodně, nikoli pouze postupně. Oproti tomu jiné typy paměťových zařízení (například magnetických pásek, disků a válců) mohou přistupovat k datům na úložném médiu pouze v předem určeném pořadí, což je dáno omezeními v jejich mechanickém provedení.

Přidání paměti je jedním z nejsnadnějších a cenově nejvýhodnějších způsobů, jak zvýšit výkon počítače, protože většina počítačů se dodává s minimální velikostí paměti.


Typy systémové paměti (RAM)

Váš systém Dell podporuje jeden konkrétní typ paměti RAM, pro který byl vyroben. Systémová paměť podporovaná systémem není zaměnitelná s jinými typy paměti RAM.
 • DDR-SDRAM (Double Data Rate-Synchronous DRAM)
  Pokročilý typ paměti SDRAM, který umožňuje přenos dvojnásobného množství paměti za jeden takt. Paměť DDR-SDRAM se nazývá také SDRAM II nebo DDRAM.
   
 • SDRAM (Synchronous Dynamic RAM)
  Tento typ je k dispozici jako SIMM a DIMM a je k dispozici ve dvou konfiguracích:
  • Paměť RAM bez parity (známá také jako Non-ECC RAM)
   Je obecně levnější než paritní paměť RAM.
  • Paměť RAM s paritou (známá také jako ECC RAM)
   Většinou se používá v aplikacích vyžadujících intenzivní zpracování dat, jako jsou velké tabulky a databáze, a obsahuje další obvody, které pomáhají minimalizovat chyby specifické pro paměť RAM.
  • Paměť RAM s paritou a paměť RAM bez parity nejsou většinou vzájemně kompatibilní.
    
 • RDRAM (Rambus Direct RAM)
  Byla vyvinuta společností Rambus, Inc. jako vysoce výkonný nástupce paměti SDRAM. Je k dispozici pouze jako RIMM.

Informace o paměti SIMMS (RAM)

Moduly SIMM (Single Inline Memory Module) jsou starší typy balení pro paměť RAM. Moduly SIMM jsou první masově vyráběné paměťové jednotky (obrázek 1 ).

SLN116405_en_US__2simm
Obrázek 1: SIMM.
 
Moduly SIMM začaly v malém formátu 30 pinů / 8 bitů, který byl později aktualizován na formát 72 pinů / 32 bitů. 30pinové moduly SIMM mají délku přibližně 3,5 palce a výšku 0,75 palce, obvykle s osmi objemnými čipy SOJ (Small Outline J-lead). Moduly SIMM se 72 piny jsou dlouhé 4,25 palce a vysoké 1 palec s 8 až 16 čipy SOJ.

Před moduly SIMM se většina pamětí instalovala přímo na základní desku a nebyl dostatek místa pro upgrade. Mezi různé typy modulů SIMM patří: bez parity, s paritou, rychlé stránkováníEDO.

 • Paměť bez parity představuje pouze nezpracovanou paměť pro dočasné ukládání a načítání.
 • Paměť s paritou paměť nabízí kontrolu chyb uložených dat, aby se před použitím nezměnila nebo nepoškodila.
 • Funkce rychlého stránkování zvyšuje výkon paměti optimalizací stránkovací funkce paměti.
 • Funkce EDO dále zlepšila výkon paměti tím, že umožnila současný zápis do paměti a čtení z ní.

Rychlost

Rychlost modulů SIMM se měří v nanosekundách (zkratka „ns“ nebo „nsec“), obvykle 15 ns nebo méně. Specifikace paměti RAM u vašeho systému se nachází v dokumentaci k systému.


Informace o paměti DIMM (SDRAM)

Paměti DIMM (Dual Inline Memory Module) byly dalším významným vylepšením technologie pamětí po technologii SIMM. Paměti DIMM jsou vybaveny 168 piny a nabízejí 64bitovou šířku pásma, takže u systémů Pentium nebylo nutné instalovat paměť SIMM po párech. (Obrázek 1 ) Paměti DIMM jsou dlouhé 5,375 palce a vysoké 1,5 palce s 8 až 16 menšími čipy TSOP (tenké provedení s malým obrysem).

SLN116405_en_US__4dimm
Obrázek 1: DIMM – SDRAM, 168 pinů.

SDRAM

Paměť DIMM se dále vyvinula a stala se z ní paměť SDRAM (Synchronous DRAM), která byla odvozená z paměti Synchronous Graphics RAM (SGRAM), velmi rychlého, ale nákladného typu paměti grafické karty. Paměť SDRAM se dodává ve formátu ECC a bez ECC. Paměť ECC je podobná paměti s paritou, která kontroluje a zachycuje chyby v paměti. Paměť ECC má další možnost opravy malých chyb, což systému umožňuje pokračovat, zatímco paměť s paritou zastaví systém ihned po zjištění chyby.

Rychlost

Paměť SDRAM byla synchronizována s rychlostí sběrnice FSB (front side bus) systému, což vedlo k 25% nárůstu výkonu. Rychlost se měří frekvencí v megahertzích (MHz). Paměť SDRAM se většinou vyrábí ve variantách PC100 nebo PC133 (100 MHz a 133 MHz). Verze paměti SDRAM PC100 a PC133 není vhodné kombinovat. Specifikace vašeho systému se nachází v dokumentaci k systému.


Informace o paměti RIMM (RDRAM a CRIMM)

Paměti RIMM (Rambus In-Line Memory Module) se začátkem 3. tisíciletí krátce staly běžnými paměťovými moduly pro vysoce výkonné systémy (obrázek 1).

SLN116405_en_US__5rimm
Obrázek 1: Paměť RIMM (Rambus Inline Memory Module), vyvinutá společností Rambus, Inc. Tato architektura paměti (také RDRAM) má potenciál překročit výkon paměti DRAM až o 1 000 %, což se však nestane do doby, kdy rychlost sběrnice FSB dosáhne 200 MHz či více. Navíc paměť RDRAM funguje pouze v systémech navržených pro paměť RDRAM.

Existují dva druhy systémů Rambus. Systémy se zpočátku dodávaly s jednokanálovým nastavením. Následné systémy používají dvoukanálovou konfiguraci, která je lépe optimalizována pro vyšší výkon. U systémů se dvěma kanály jsou pro dosažení nejlepšího výkonu potřeba dvě totožné paměti RIMM na každý kanál, systémy ale budou pracovat s jednou nebo smíšenou konfigurací při sníženém výkonu. Paměť RDRAM se také dodává ve formátu ECC a bez ECC.

Paměť ECC je podobná paměti s paritou, která kontroluje a zachycuje chyby v paměti. Paměť ECC má další možnost opravy malých chyb, což systému umožňuje pokračovat, zatímco paměť s paritou zastaví systém ihned po zjištění chyby.

Na rozdíl od paměti SDRAM pracuje paměť RDRAM v sériovém obvodu, což znamená, že všechny paměťové sloty musí být osazeny, aby se obvod zavřel a paměť byla přístupná. Pokud se použita pouze jedna paměť RIMM, je nutné do ostatních slotů doplnit modul CRIMM (Continuity Rambus Inline Memory Module), což je pouze modul bez paměti (obrázek 2 ).

SLN116405_en_US__7crimm
Obrázek 2: CRIMM

Rychlost

Rychlost paměti RDRAM se měří v megahertzích a modely Rambus se označují podle rychlosti. Paměť PC800 RDRAM tedy pracuje na frekvenci 800 MHz. Stejně jako u paměti SDRAM není vhodné kombinovat různé rychlosti RDRAM.

Většina technických údajů a funkcí RDRAM vychází z paměti PC800 RDRAM. Paměť RDRAM je k dispozici také ve variantách PC600 a PC700.

Informace o paměti DDR SDRAM

Paměť DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM) je prakticky nejpokročilejší aktuálně dostupná paměťová technologie (obrázek 1 ). Stejně jako paměť SDRAM i paměť DDR vznikla v rámci rychlých pokroků grafických karet, počínaje první grafickou kartou GeForce256 společnosti NVIDIA.


SLN116405_en_US__9ddr_dimm_01
Obrázek 1: DIMM – DDR-SDRAM, 184 pinů

Na rozdíl od paměti SDRAM, která prováděla funkce čtení/zápisu při stoupání jednotlivých taktů, provádí paměť DDR funkce čtení/zápisu na vzestupné i sestupné hraně jednotlivých taktů, čímž prakticky zdvojnásobuje výkon paměti a dále zvyšuje celkový výkon.

Rychlost

Rychlost se měří v megahertzích (MHz). Paměť DDR-DSRAM je dostupná v rostoucím počtu rychlostí v rozsahu od 100 MHz či PC1600 až do 566 MHz či PC4500 a případně s vyššími rychlostmi, které se časem mohou objevit.

Další informace o rychlostech paměti DDR-SDRAM naleznete v následujícím článku znalostní databáze Dell: „Jak zjistit rychlost přenosu dat nebo rychlost paměťového modulu DDR SDRAM? “ 

Přehled paměti DDR2

Co je to paměť DDR2?

 • Paměť DDR2 SDRAM je synchronní dynamické paměťové rozhraní s náhodným přístupem s dvojnásobnou datovou rychlostí. Nahrazuje původní specifikace DDR SDRAM a sama byla nahrazena pamětí DDR3 SDRAM. Paměť DDR2 není kompatibilní s moduly DDR nebo DDR3. (Moduly mají různé uspořádání, aby nedošlo k instalaci nesprávných modulů.)
 • Interní takt paměti DDR2 běží na poloviční taktovací rychlosti DDR a paměť DDR2 funguje na stejné frekvenci externí datové sběrnice jako paměť DDR, takže paměť DDR2 dokáže poskytovat stejnou šířku pásma, ale s vyšší latencí. Paměť DDR2 pracující s dvojnásobnou taktovací rychlostí externí datové sběrnice, protože paměť DDR může poskytovat dvojnásobnou šířku pásma se stejnou latencí. Nejlépe hodnocené paměťové moduly DDR2 jsou minimálně dvakrát rychlejší než ty nejlépe hodnocené paměťové moduly DDR.
Přehled paměti DDR3

Co je to paměť DDR3?

 • Paměť DDR3 představuje pokračování technologického vývoje a poskytuje několik vylepšení stávající architektury DDR2. Hlavní výhodou je zvýšení rychlosti sběrnice I/O, která pracuje čtyřikrát rychleji než paměťové moduly, které obsahuje. Paměť DDR3 také umožňuje kapacitu čipů od 512 MB do 8 GB. To umožňuje použití paměťových modulů o kapacitě až 16 GB.
SLN116405_en_US__111344578883970.DDR
Obrázek 3: Porovnání paměťových modulů pro stolní počítače (DIMM). 

Podporovaná data rychlosti sběrnice:

 • DDR2-400/533/667/800/1066
 • DDR3-800/1066/1333/1600/1866/2133

Příčina

Žádná příčina

Řešení

Další informace

Vlastnosti článku


Datum posledního vydání

14 lis 2023

Verze

6

Typ článku

Solution