Ochrona komputera i usuwanie wirusów i złośliwego oprogramowania w systemie Microsoft Windows

Ochrona komputera i usuwanie wirusów i złośliwego oprogramowania w systemie Microsoft Windows


 

Spis treści:

 1. Co to jest złośliwe oprogramowanie i jak poznać, że komputer jest nim zainfekowany?
 2. Sprawdzenie, czy w danym komputerze Dell zainstalowano oprogramowanie zabezpieczające i uzyskanie pomocy technicznej
 3. Rejestracja oprogramowania zabezpieczającego zainstalowanego fabrycznie w komputerze Dell
 4. Uruchomienie Narzędzia Microsoft do usuwania złośliwego oprogramowania (MSRT)
 5. Sprawdzenie, czy zostały włączone funkcje zabezpieczeń Microsoft
 6. Instalacja najnowszych aplikacji do zwalczania złośliwego oprogramowania w celu ochrony komputera

W tym artykule opisano, czym są wirusy, programy szpiegujące i złośliwe oprogramowanie, jak usunąć potencjalną infekcję wywołaną złośliwym oprogramowaniem, a także sposoby ochrony systemu przez atakami.


1. Co to jest złośliwe oprogramowanie i jak poznać, że komputer jest nim zainfekowany?

Złośliwe oprogramowanie to termin określający programy takie jak programy szpiegujące, oprogramowanie z reklamami (adware) lub wirusy, które mogą spowodować obniżenie wydajności lub bezpieczeństwa komputera. Większość infekcji złośliwym oprogramowaniem wiąże się z korzystaniem z Internetu — pobieraniem plików, a nawet zwykłym przeglądaniem witryn. Większość sposobów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem skupia się na zwiększaniu bezpieczeństwa przeglądania Internetu. Ze złośliwym oprogramowaniem powiązać można kilka objawów, więc dowolny z następujących objawów (lub ich połączenie) może być oznaką infekcji ze strony tego oprogramowania.

 • Samoczynne przekierowania przeglądarki, wyskakujące okienka, zmiany adresu strony domowej: Przeglądarka może niespodziewanie przekierować użytkownika na adres nieznanej strony; może też, bez udziału użytkownika, ulec zmianie adres strony domowej.
 • Opóźniony czas reakcji komputera: Praca komputera może się wydawać powolna lub system blokuje się podczas normalnego użytkowania. Często zdarza się też, że system potrzebuje większej ilości czasu do uruchomienia się i wyświetlenia pulpitu.
 • W Menedżerze zadań można zauważyć wykorzystanie mocy procesora na poziomie 100%: Procesor może sprawiać wrażenie przeciążonego lub spowolnionego. Aby sprawdzić wykorzystanie mocy procesora lub pamięci jądra, naciśnij kombinację klawiszy CTRL + ALT + DEL. Następnie kliknij kartę Wydajność. Wykorzystanie mocy procesora przedstawia wskaźnik Użycie procesora CPU.
 • Komunikat „Za mało pamięci wirtualnej”: Ten komunikat będzie pojawiać się niezależnie od kroków poczynionych w celu rozwiązania problemu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat systemów i oznak ich zainfekowania, należy zapoznać się z następującym artykułem:

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat złośliwego oprogramowania, zapoznaj się z artykułem poświęconym temu zagadnieniu na stronie Wikipedii:

Powrót do góry


2. Sprawdzenie, czy na danym komputerze Dell zainstalowano oprogramowanie zabezpieczające, i uzyskanie pomocy technicznej

Sprawdź, czy w komputerze zainstalowano oprogramowanie zabezpieczające. Jeśli tak, zwróć się do jego producenta w celu uzyskania informacji dotyczących sposobu usunięcia złośliwego oprogramowania. 

Prostą metodą ustalenia, czy w komputerze zainstalowano oprogramowanie zabezpieczające jest sprawdzenie obecności ikony w zasobniku systemowym w prawym dolnym rogu ekranu. Ikony firmy McAfee są zazwyczaj czerwone, z dużą literą „M” na środku.

UWAGA! Jeśli nie masz lub nie chcesz kupować oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w Internecie, możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania zabezpieczającego firmy Microsoft, które jest wbudowane w system operacyjny. Odwiedź stronę Microsoft Security Essentials, aby zapoznać się z tym oprogramowaniem, pobrać je i uzyskać pomoc.

Powrót do góry


3. Rejestracja oprogramowania zabezpieczającego McAfee LiveSafe

Komputery firmy Dell są dostarczane z oprogramowaniem McAfee Security Center lub McAfee LiveSafe w postaci 30-dniowej wersji próbnej lub z subskrypcją na maksymalnie 36 miesięcy. Rejestracja produktu jest częścią procedury pierwszego uruchomienia systemu Windows na komputerze PC. Wystarczy zaakceptować licencję użytkownika (EULA) i podać adres e-mail w celu dokonania rejestracji. Nie są wymagane żadne dalsze czynności.

Powrót do góry


4. Uruchomienie Narzędzia Microsoft do usuwania złośliwego oprogramowania (MSRT)

Narzędzie Microsoft do usuwania złośliwego oprogramowania precyzyjnie wykrywa i usuwa z komputera około 80% znanych wirusów i oprogramowania szpiegującego.

 1. Przejdź do strony pobierania Narzędzia Microsoft Windows do usuwania złośliwego oprogramowania.

 2. Kliknij przycisk Pobierz, aby rozpocząć proces pobierania.

 3. Kliknij przycisk Uruchom, aby pobrać i uruchomić program.

 4. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie, aby zainicjować skanowanie systemu i usunąć złośliwe oprogramowanie.

Powrót do góry


5. Sprawdzenie, czy zostały włączone funkcje zabezpieczeń Microsoft

Dowiedz się więcej na temat uaktualniania wbudowanych funkcji zabezpieczeń systemu Windows!

Powrót do góry


6. Instalacja najnowszych aplikacji do zwalczania złośliwego oprogramowania w celu ochrony komputera

Produkty zabezpieczające dla użytkowników domowych można pobrać ze strony Dell Store Anti-Virus and Security Center.

Jeśli nie masz lub nie chcesz kupować oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w Internecie, możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania zabezpieczającego firmy Microsoft, które jest wbudowane w system operacyjny. Odwiedź stronę Microsoft Security Essentials, aby zapoznać się z tym oprogramowaniem, pobrać je i uzyskać pomoc.

Znajdziesz tam najlepsze rozwiązania i wskazówki, które pomogą Ci zminimalizować podatność komputera na zainfekowanie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w poniższym artykule.

Powrót do góry


Jeśli w tym artykule nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie, skorzystaj z poniższego filmu lub artykułu, w których znajdziesz zbiór artykułów związanych z tym tematem:

Film (tylko w języku angielskim) — Usuwanie wirusów z komputera (oficjalne materiały działu pomocy technicznej firmy Dell)
VIRUS Uzyskaj informacje ogólne i wskazówki dotyczące zabezpieczenia systemu / danych na stronie Bezpieczeństwo i antywirus.

 


Article ID: SLN128053

Last Date Modified: 20.09.2019 04:07


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.